Przewiń do zawartości

VPN – Bądź anonimowy w Internecie

VPN stał się ostatnio bardzo popularny. Nic dziwnego! Technologia ta rozwinęła się do tego stopnia, że jest po prostu tania. Więc czemu nie skorzystać z rzeczy, która znacznie podnosi nasze bezpieczeństwo i nie kosztuje majątku. Oczywiście jak to zawsze bywa, podwyższenie poziomu zabezpieczeń wymusza pewne niedogodności, ale czy na pewno?

Jeszcze do niedawna VPN kojarzył nam się tylko z komercyjnym zastosowaniem. Kiedy to pracownik danej firmy mógł w bezpiecznym środowisku pracować w swoim domu. Chodziło głównie o szyfrowanie połączenia, gdyż w grę wchodziło bezpieczeństwo infrastruktury w przedsiębiorstwie.

Dzisiaj jednak poszliśmy krok na przód i co raz to więcej ludzi korzysta z usługi VPN do domowych zastosowań. I to w sumie bardzo dobrze, bo całość podnosi nam po prostu bezpieczeństwo jak i prywatność.

Czym jest VPN

Czym właściwie jest Virtual Private Network (Wirtualna Sieć Prywatna)? Nie będę się tutaj zagłębiał w szczegóły techniczne, wole pokazać szerszy tego obraz.

Kiedy korzystamy z Internetu całość ruchu jaki wygenerujemy przechodzi bezpośrednio do naszego dostawcy Internetu. Stamtąd jest wysłany przez ogromną sieć bezpośrednio do odbiorcy, czyli np. serwerów Google jeżeli uruchamiamy przeglądarkę i wpisujemy www.google.com

Komunikacja bez VPN

Co zaś jeżeli korzystamy z VPN? Na samym początku cała paczka danych jest szyfrowana. Następnie ta paczka zostaje wysłana do usługodawcy Internetu, a następnie do serwerów VPN. Dopiero tam następuje odszyfrowanie plików i wszystkie dane przesyłane są do serwerów Google.

Wysyłamy zaszyfrowane i “anonimowe” dane przez VPN

Po co to wszystko?

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć pewną niespójność. Droga do naszego celu jest po prostu dłuższa. Więc dlaczego mieli byśmy używać VPN?

Plusy:

 • Szyfrowane połączenie
 • Zwiększenie anonimowości 
 • Obchodzimy cenzurę nałożoną w danym państwie

Dzięki temu wszystkiemu możemy bez żadnych obaw korzystać z otwartych sieci Wi-Fi nawet do swojego banku. 

Szyfrowanie

To chyba największa zaleta VPN. Bez niego, jeżeli ktoś przechwyci nasze dane to może zobaczyć z kim się łączymy. Oczywiście nie podejrzy naszych danych, gdy korzystamy z HTTPS. Tutaj mamy dodatkowe szyfrowanie najczęściej 256 bitowego AES, czyli bez przechwycenia klucza algorytm jest tak naprawdę nieprzełamywalny.

Anonimowość

Również podnosi nam to anonimowość w Internecie. Ponieważ prawie niemożliwe jest aby stwierdzić do kogo się łączymy. Oczywiście istnieje możliwość skojarzenia faktów, że jeżeli coś wyszło o tej porze od nas to o pewnej porze powinno wyjść z serwera VPN. Jednak ten scenariusz jest niemalże niewykonalny.

Cenzura

Mogliście się spotkać z taką sytuacją, że będąc na wakacjach nie możecie korzystać z pewnych usług dostępnych w domowym kraju. Na przykład usługi Video, za które zapłaciliśmy możemy mieć dostępne tylko w Polsce, a w Czechach już nie. VPN otwiera nam nowe możliwości obejścia tego zabezpieczenia. Choć w tym momencie wiele serwisów jak np. Netflix zabezpiecza się przed takimi działaniami.

Nie przegap kolejnych artykułów!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z kolejnymi publikacjami? Zarejestruj się, a wyślę Ci stosowne powiadomienie 😉

Jakie są więc minusy?

Bezpieczeństwo niemal zawsze odbywa się kosztem czegoś. Nie inaczej jest i tym razem! 

Minusy:

 • Możliwe obniżenie prędkości Internetu
 • Jesteśmy zdani na bezpieczeństwo usługodawcy VPN

Obniżenia prędkości moglibyśmy się spodziewać. Po pierwsze zazwyczaj korzystamy z nieco dłuższej drogi do celu. Po drugie musimy jeszcze zaszyfrować dane. Wszystko to wydłuża czas korzystania z usługi. Jak bardzo? Wszystko zależy od szybkości naszego łącza Internetowego.

Większym minusem jest scentralizowany punkt jakim jest jeden serwer. To oznacza, że w pełni oddajemy bezpieczeństwo jednej firmie, przez którą przechodzą wszystkie nasze dane. Mało tego, dostawca musi logować (odnotować) każdą naszą aktywność w Internecie:

 • Gdzie się łączyliśmy
 • O której
 • Z jakiego urządzenia itp.

Wszystko to po to, aby nie była to łatwa sztuczka do wirtualnych przestępstw (całkowitej anonimowości). Tak aby organy ścigania mogły łatwo wytropić złodzieja.

Czy warto?

Na to pytanie jak zawsze musicie odpowiedzieć sobie sami. Na pewno to rozwiązanie podnosi nam znacząco bezpieczeństwo i prywatność, jednak kosztem szybkości Internetu (nie dużej straty).

Samo rozwiązanie jest stosunkowo tanie na przykład 3$ miesięcznie. Istnieją również darmowe rozwiązania, jednak trzeba na nie szczególnie uważać! Istnieje bowiem wiele aplikacji np. na Androidzie, które są po prostu złośliwym oprogramowaniem. Czasami lepiej więc zapłacić i skorzystać z szybkich i niezawodnych usług firm jak NordVPN czy ExpressVPN.


A co Ty sądzisz o VPN? Korzystasz, a może masz jakieś zastrzeżenia? 

Daj znać w komentarzu!

Czy chmura jest bezpieczna?
Bezpieczeństwo rozwiązań chmurowych.
Sieć internetowa
Jak działa Internet?

Źródła:
https://thebestvpn.com/what-is-vpn-beginners-guide/

Podziel się artykułem !
 •  
 •  
 •  
 •  

Skomentuj pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *