Przewiń do zawartości

Jak podcast zmienił moje życie

Podcast to dość specyficzna, ale prężnie rozwijająca się dziedzina przekazywania wiedzy czy też rozrywki. Nie ma łatwo… Musi konkurować z literaturą pisaną, a także coraz to mocniej angażujące nasze życie, produkcje wideo! Jednak forma samego audio ma jeden zdecydowany plus. Można tego słuchać wszędzie!

Nie ukrywam, jeszcze niedawno nie wiedziałem czym jest w ogóle podcast. Nie przemawiała mi taka forma audio na wzór „audycji radiowych” w moich słuchawkach. Przecież wolę się trochę wyluzować i włączyć swoją ulubioną muzyczną playlistę. A jednak, dzisiaj wybieram co innego!

Czym jest podcast

Na wstępie przydało by się jednak zdefiniować czym jest takie coś jak podcast. Nie bez przyczyny nawiązałem wyżej do „audycji radiowych”, ponieważ one trochę to przypominają. Choć to porównanie może być akurat bardzo mylące, gdyż myśląc o radiu kojarzymy to z nudnymi gawędziarzami.

Podcast to wartościowa rozmowa (monolog, dialog, wywiad, rozmowa grupowa), w trakcie której rozmówca lub rozmówcy wyrażają swój pogląd oraz doświadczenia na pewne ważne lub mniej ważne rzeczy. 

Kluczowe jest oczywiście kogo i na jaki temat słuchamy, a tutaj jest w czym przebierać. Oto kilka kategorii:

 • Biznes i zarządzanie
 • Finanse
 • Informatyka/elektronika
 • Języki obce
 • Podróże
 • Komedie
 • I wiele innych

Sam osobiście stawiam na trzy pierwsze kategorię, gdyż po prostu nimi się interesuję.

Podcast WNOP 106, Jak zacząć nagrywać własny podcast i unikać błędów początkujących - Marek Jankowski
Przykładowy temat podcastu

Fenomen podcastu

Dokładnie trzy lata temu dałem szansę podcastom. Chciałem zobaczyć z ciekawości z czym to się je i czy to w ogóle jest dla mnie. Przeglądałem jakiś nic nie znaczących dla mnie podcasterów i musiałem coś wybrać. Wtedy trafiłem na „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” Michała Szafrańskiego. Stwierdziłem, no w końcu może czegoś ciekawego o finansach się dowiem.

W tym momencie zrozumiałem fenomen podcastu. Możemy ich słuchać podczas wykonywania innych czynności, w szczególności tych nieumysłowych.

 • Podróże (szczególnie jako pasażer)
 • Sprzątanie mieszkania
 • Prasowanie
 • Itp.

To sytuacje, w których ciężko jest coś innego zrobić, a w szczególności coś produktywnego! Wtedy wkładamy słuchawki do uszu i skupiamy się na tym co ktoś ma nam do przekazania. Nie dość, że zrobimy to co musimy (wyprasować czy dojechać na miejsce) to jeszcze dowiemy się bardzo ciekawych rzeczy od doświadczonych ludzi.

Do tego jaka jest to szansa szlifować swój język słuchając na przykład angielskich podcastów!

Nie przegap kolejnych artykułów!

Subskrybuj blog i bądź na bierząco! Drogą mailową powiadomię Cię o każdym kolejnym artykule 😉

Spróbuj sam!

Nie warto się do tego zrażać! Pomimo, że porównałem to do radia to ma to zupełnie inny charakter. Prowadzą to osoby z naprawdę dużym bagażem doświadczeń, a kiedy nie znają dobrze danego tematu, zapraszają gości. Najczęściej specjalistów z danej branży. Nie ma zbędnych przerw na reklamy, a jeżeli podcast jest za długi, robisz pauzę i wracasz do niego następnego dnia.

To niesamowite jak Internet rozszerza nasze horyzonty! Przedstawiaja naprawdę wartościowe treści w czasie, który mógłby być zmarnowany. Oczywiście nic z tego nie mam, że polecam Tobie tą formę „rozrywki”. Sam uwielbiam słuchać podcastów, dlatego się z Tobą tym dzielę 😉 

Wszystko ma wady

Oczywiście, taka forma ma też swoje minusy!

 • Nie widzimy rozmówcy (jego narzędziem jest tylko głos),
 • Nie widzimy namacalnych przykładów (łatwiej się czegoś uczy jak ktoś nam coś zilustruje)
 • Łatwo jest stracić koncentracje patrząc na coś innego

Jednak są to na tyle małe minusy, że można przymknąć na nie oko. Sam fakt, że możemy tego słuchać wszędzie rekompensuje nam wszystko. Do tego niektóre wady da się zniwelować, na przykład brak namacalnych przykładów. Nie raz są robione notatki do odcinka zamieszczone na blogach. Kiedy już będziemy mogli wejść na stronę, bez problemu wrócimy do tych przykładów.

Czego dokładnie słucham?

To są moje główne codzienne podcasty. Zdarzają się oczywiście i inne, ale to na nich głównie skupiam swoją uwagę. W końcu nie da się odsłuchać wszystkiego i na coś trzeba się zdecydować.

Jeżeli zaś interesujesz się cyberbezpieczeństwem to mam dla Ciebie bonus! Polecam Ci podcast Niebezpiecznika „Odcinek 11: ten o początkach w branży security”. Nie ważne czy jesteś w tej branży rok, dwa czy też dopiero zaczynasz, z pewnością warto tego wysłuchać.

Oczywiście, ten artykuł nie jest zapowiedzią mojego podcastu. To jeszcze nie ten moment 😉 Pomimo, że lubię ich słuchać to nie do końca wyobrażam siebie jako podcastera. Prędzej nagram jakieś wideo!

To jest moja lista ulubionych podcastów, a jaka jest Twoja? 

Daj znać w komentarzu!

Podobne artykuły:

Planowanie życia
Planu swoje życie
Skupmy się na tym, co naprawdę istotne.
Zmora telefonów… Powiadomienia
Podziel się artykułem !
 •  
 •  
 •  
 •  

Skomentuj pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *